Forum :.:.: BABICKIE FORUM INTERNETOWE :.:.: Strona Główna :.:.: BABICKIE FORUM INTERNETOWE :.:.:
STARE BABICE
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Jaka Polska Prezydencja 2011 ?

 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum :.:.: BABICKIE FORUM INTERNETOWE :.:.: Strona Główna -> TEMATY ARCHIWALNE 2009
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
piechocinski
prawie znawca
prawie znawca



Dołączył: 09 Mar 2007
Posty: 86
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: iwiczna

PostWysłany: Pią 20:45, 13 Mar 2009    Temat postu: Jaka Polska Prezydencja 2011 ?

Jaka Polska Prezydencja 2011 r. ?

Na początku marca minister Mikołaj Dowgielewicz, Sekretarz Stanu w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej, odpowiedzialny za przygotowanie organów administracji rządowej do sprawowania przez Rzeczpospolitą Polską przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej w 2011 roku spotkał się w ramach Klubu Polskiego z naszymi parlamentarzystami w PE.


Minister Dowgielewicz przedstawił rządowy program przygotowań Polski do objęcia przewodnictwa UE, który wyznacza ramy struktury organizacyjnej przygotowań, założeń legislacyjnych, wytyczania priorytetów prezydencji, działań dotyczących zasobów ludzkich, przygotowań logistycznych, finansowania oraz kampanii informacyjno - promocyjnej.
Podkreślił, iż Polska przygotowuje się do prezydencji w pełnym wymiarze, biorąc pod uwagę wszystkie utrudnienia oraz możliwość realizacji celów, nieosiągniętych przez wcześniejsze kraje pełniące przewodnictwo w UE, jak również możliwość sprawowania prezydencji w ramach dotychczasowego systemu prawnego UE (zakładając, że Traktat z Lizbony nie wejdzie w życie).
Struktura przygotowań opiera się przede wszystkim na działalności zespołów opiniodawczo-doradczych oraz na współpracy międzynarodowej (trio: Polska, Dania, Cypr) polegającej na regularnych konsultacjach i wymianie doświadczeń, spotkaniach ministrów spraw zagranicznych, analizie doświadczeń pozostałych państw członkowskich i uzgodnieniach z instytucjami UE. Konsultacje międzynarodowe prowadzone są także z trio: Hiszpania, Belgia, Węgry, od których Polska przejmie prezydencką pałeczkę.

M. Dowgielewicz przedstawił kalendarz przygotowań na lata 2009-2011. W roku bieżącym planowane jest rozpoczęcie szkoleń dla pracowników administracji państwowej, współpraca z poprzedzającą prezydencją węgierską, opracowanie wstępnego kalendarza i programu prezydencji, harmonogramu wydarzeń towarzyszących oraz celów i priorytetów przewodnictwa. Na rok 2010 przewidziane jest uzgodnienie programu legislacyjnego z KE, przygotowanie materiałów promocyjnych, przygotowanie 18-miesięcznego programu prezydencji oraz kontynuacja szkoleń dla pracowników administracji państwowej. W 2011 r. przewidziana jest bieżąca koordynacja z prezydencją węgierską, promocja prezydencji Polski, uruchomienie strony internetowej oraz przewodnictwo w komitecie budżetowym Rady UE.
Prace nad priorytetami polskiej prezydencji przebiegać będą w trzech obszarach:

 Obszar I – zagadnienia wynikające z kalendarza prac instytucji UE:
 Negocjacje założeń nowej perspektywy finansowej na lata 2014 – 2020
 Kształt Wspólnej Polityki Rolnej po 2014 r.
 Rewizja Wspólnej Polityki Rybackiej

 Obszar II – polskie inicjatywy polityczne:
 Partnerstwo Wschodnie
 Budowa wspólnej polityki energetycznej
 Przegląd Strategii Morza Bałtyckiego

 Obszar III – zagadnienia obecnie procedowane, które mogą się zakończyć po 1 lipca 2011 r. (przykłady):
 dyrektywa o prawach pacjenta w transgranicznej opiece zdrowotnej
 dyrektywa o przeciwdziałaniu dyskryminacji poza miejscem pracy
 dyrektywy wchodzące w skład tzw. pakietu obronnego
Minister M. Dowgielewicz zwrócił również uwagę na parlamentarny wymiar przygotowań do prezydencji. W tym kontekście odniósł się do zbiegającego się terminu wyborów parlamentarnych w Polsce z okresem sprawowania prezydencji, co istotnie utrudniłoby realizację przede wszystkim zadań wynikających z tego wymiaru prezydencji. Dodał, że kalendarz spotkań międzyparlamentarnych, który musi być dostosowany również do kalendarza całej prezydencji musi zostać ostatecznie ustalony na początku 2011 roku.
M. Dowgielewicz podkreślił również konieczność wykorzystania wiedzy i doświadczenia polskich deputowanych do PE w trakcie polskiej prezydencji w UE.

Za niezmiernie istotne minister M. Dowgielewicz uznał:
• przygotowanie kadr: szkolenia dla pracowników, wyznaczenie członków korpusu prezydencji, nabór oficerów łącznikowych, wolontariuszy i pomocników;
• przygotowania logistyczne: selekcja obiektów konferencyjnych, przygotowanie odpowiedniego zaplecza hotelowego;
• budżet prezydencji: pozyskanie sponsorów prezydencji w sektorze prywatnym, zaangażowanie samorządów.

Na podstawie materiałów SUE


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum :.:.: BABICKIE FORUM INTERNETOWE :.:.: Strona Główna -> TEMATY ARCHIWALNE 2009 Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin